Posted on Leave a comment

Armatosen rojet, policia me pushkë të gjata

Grabitësit nuk do ta kenë më të lehtë të grabisin para nëpër institucionet financiare. Kështu po thotë ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa. Sipas tij është bërë një plan operativ me anë të cilit po synohet që t’i lejoj të bartin armë edhe punëtorët që i ruajnë bankat. Po ashtu kreu i MPB-së po planifikon që t’i furnizoj me armë të gjata edhe patrullat policore. Mustafa ka premtuar se ligji për pjesëtarët e Policisë për sigurime shëndetësore do të finalizohet brenda këtij muaji.

Ngjarja në Istog, kur polic u vra pasi u qëllua nga një grabitës i armatosur kanë bërë që Ministria e Punëve të Brendshme të hartojë një plan të ri të sigurisë.

Ky institucion po planifikon që t’i lejojë punëtorët e sigurimit të bartin armë.

“Unë si ministër kam iniciuar edhe mënyrën e licencimit të kompanive të sigurimit që bahet nga ne që personat që punojnë aty të kenë licencë dhe të jenë të trajnuar mos të ketë punëtorë aty me nga 150, por edhe ta ndryshojnë rregulloren që ata t’i armatosmi”.

Me armë do gjata MPB po planifikon t’i furnizoj edhe patrullat policore pas rastit të fundit në Istog, kur grabitësi kishte shtënë me kallashnikov drejtë policëve.

“Ne kemi bërë edhe planin operativ duke u mos përzier në planin e policisë, por këna marrë masa që patrullat policore të bartin edhe armë të gjata sepse është shqetësuese që bandat po përdorin edhe bomba”

“Me 31 kemi rritë nivelin e sigurisë në nivel të Kosovës sidomos nëpër markete të mëdha, por edhe nëpër banka”.

Ndërkohë kreu i MPB-së ka folur edhe për mungesën e sigurimeve shëndetësore të pjesëtarëve të Policisë.

Sipas tij një gjë e tillë do të ndodh shpejt pasi është duke punuar intenzivishtë në këtë drejtim.

“Është tu u përgatitë drafti edhe besoj që në mbledhje të qeverisë do ta qes në muajin e parë, eventualisht në muajin e dytë, nëse bash hiq nuk kemi përkrahje një pjesë do ta ndaj nga buxheti i Mpb që ta kanë shëndetin dhe sigurimin e jetës”

E për identifikimin e grabitëseve e që një pjesë e tyre janë në arrati i pari i MPB-së ka kërkuar ndihmë edhe nga Agjencinë Inteligjencës së Kosovës.

Please follow and like us:
0
Posted on Leave a comment

Hajnat e kërkuar nga policia, largohen nga Kosova

Janë personat më të kërkuar nga Policia e Kosovës.

Ka disa muaj që policia nuk arriti t’i kap këta të rinj të dyshuar për shumë vjedhje të rënda në Kosovë.

Të gjendur në liri, Kastriot Shala dhe Leutrim Latifi që kanë kryer grabitje të armatosur janë shfaqur live në Facebook.

Me anë të kësaj video këta janë tallur me autoritet e drejtësisë kosovare.

“Le t’na qesin çdo ditë në fotografi se këtu s’po të kthejshin. A të ka marrë malli me pa sheshin “Nëna Terezë”

Bile dy grabitësit thonë se nuk janë keq as me financa derisa thonë se po qëndrojnë në një shtet që nuk e njeh Kosovën.

“Kem pare sadush… Po shëtisim midis Spanjë me shofer. Problem e kanë me na qit në kokërr të shpinës. Sa të kemi pare, problem është me na rrzu”

Megjithatë Policia po thonë se dinë vend – ndodhjen e Shalës dhe Latifit.

Drejtori i  Departamentit për Operacione, Afrim Ahmeti, në një intervistë për T7 thotë se ata nuk janë në Spanjë

Unë thashë që janë në një shtet të Evropës, Polica ka informacione se ku ndodhen nuk është e vërtet që janë në Spanëj, është strategji e tyrë që e aplikojnë. Na shpresojmë që shumë shpejt do ti arrestojmë dhe ti bijmë në Kosovë

Sipas Ahmetit telashe për kapjen e tyre, po ju bën edhe mos anëtarësimi në Interpol.

Ne kemi pas informacione që kanë dalë jashtë shtetit, fatëkëqsishtë mos antarsimi i Kosovës në Interpol po na kufizon në fushën e hetimeve, mipëro s’do të thotë që nuk do të kapen. Tani duhet të shkojmë përmes zyrës së UNMIKUT dhe janë disa procedura birikratikë gogja të komplikume

Ahemti thotë se Kastriot Shala dhe Leutrim Latifi me grupin ka qenë njëri ndër bandat më të rrezikshme që ka kryer vjedhje të shumta në kryeqytet.

Grupi i famshëm me armë automatike që ka operuar në Prishtinë është ky grup dhe është një nummës i jashtëzakoshmë i veprave të grabit etjeve të parave

Ndërkohë Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka kërkuar masën e paraburgimit ndaj të dyshuarit i cili u arrestua të etjen, pas një grabitjeje të një marketi në lagjen Dardania në Prishtinë.

Please follow and like us:
0